IŁAWSKI SOR DOSTAŁ SPRZĘT ZA PONAD MILION ZŁOTYCH

Powiatowy Szpital w Iławie finalizuje drugi etap projektu pn. „Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Powiatowego Szpitala w Iławie wraz z budową lądowiska”, realizowanego w ramach działania 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego, oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zgodnie z harmonogramem inwestycji, której przedmiotem jest modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Powiatowego Szpitala w Iławie polegająca na zakupie sprzętu medycznego i wyposażenia oraz budowa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego usytuowanego ponad dachem istniejącego budynku szpitala, pierwszy etap projektu zakończył się 31 grudnia 2016 r. Od stycznia 2017 r.
w Powiatowym Szpitalu w Iławie funkcjonuje nowe lądowisko dla śmigłowców. Druga część inwestycji rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. z chwilą ogłoszenia postępowania przetargowego na zakup sprzętu oraz wyposażenia dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

W ramach realizacji drugiego etapu projektu zakupiono ponad 65 pozycji różnego rodzaju aparatury specjalistycznej m.in.:

• mobilny aparat USG,
  • przyłóżkowy zestaw RTG,
  • aparat do znieczulania,
  • kardiomonitory,
  • defibrylator półautomatyczny,
  • respirator transportowy oraz respiratory stacjonarne,
  • pompy infuzyjne,
  • aparaty do ogrzewania pacjentów,
  • analizator parametrów krytycznych,
  • łóżka, wózki do przewożenia chorych i stół zabiegowy z lampą operacyjną,
  • meble zabiegowe,
  • drobny sprzęt medyczny (ssaki elektryczne, laryngoskopy, deski ortopedyczne).

Ponadto w pomieszczeniach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego został uruchomiony monitoring, system bezprzewodowej łączności personelu oraz system umożliwiający odbiór danych pacjenta transportowanego przez zespoły ratownictwa medycznego do oddziału.

Zakupiony w ramach projektu sprzęt medyczny pozytywnie wpłynie na wiele aspektów funkcjonowania oddziału. Nowoczesny, mobilny aparat USG oraz przyłóżkowy aparat RTG pozwoli na wykonanie badania tuż przy łóżku pacjenta, zatem skróceniu ulegnie czas
od przyjęcia pacjenta na oddział do postawienia diagnozy przez lekarza.

Wśród dostarczonej do oddziałuaparatury znajduje się sprzęt medyczny przeznaczony dla pacjentów, którzy trafiają do oddziału w stanach wymagających podjęcia natychmiastowej akcji ratowania życia. Jest to między innymi defibrylator półautomatyczny służący do przywracania prawidłowego rytmu serca, respiratory stacjonarne i respirator transportowy wspomagające lub zastępujące pracę mięśni w trakcie oddychania chorego, czy aparat do znieczulenia.

Nowy sprzęt medyczny posłuży również do stałego monitorowania funkcji życiowych pacjentów, podawania leków oraz ratowania życia pacjentów w stanie hipotermii. W oddziale zostały wymienione wszystkie łóżka. Każde nowo zakupione łóżko wyposażone jest
w elektryczną regulację wysokości i oparcia pleców. Dodatkowo zostało utworzone oraz wyposażone w niezbędną aparaturę, drugie stanowisko przeznaczone do wstępnej intensywnej terapii pacjentów.

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym diagnozowani oraz leczeni są pacjenci
w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, dla których najważniejszym czynnikiem ochrony zdrowia jest czas. Realizacja projektu poprzez wybudowanie lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu szpitala oraz doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w nowoczesną aparaturę medyczną niewątpliwie wpłynie na skrócenie czasu diagnostyki, leczenia oraz transportu a zatem ratowania życia pacjentów przyjmowanych w oddziale.