Rozwój oddziałów szpitalnych to priorytet. Niezwykle ważne jest, aby szukać nowych rozwiązań, korzystać z najnowszych technologi, żeby jakość opieki zdrowotnej była na jak najwyższym poziomie. Na to stawia Szpital Powiatowy w Iławie, dając lekarzom możliwość rozwoju, zdobywania nowych doświadczeń i realizowania nowatorskich zabiegów.

Hej CORI

Najnowocześniejszy na świecie robot do wszczepiania protez kolan został zaprezentowany w Szpitalu Powiatowym w Iławie. CORI to sterowany komputerowo robot ortopedyczny. Jego zastosowanie w operacjach wszczepiania endoprotez kolan i bioder zwiększa bezpieczeństwo zabiegów i usprawnia je.

W spotkaniu wzięli udział lekarze Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, koordynator lek. med. Maciej Góraj, kierownik bloku operacyjnego Justyna Kurpiewska, przedstawiciele Rady Społecznej Szpitala, wicestarosta Powiatu Iławskiego Marek Polański oraz dyrekcja Szpitala Przedstawiciele firmy Smith Nephew zaprezentowali robota CORI, który jest przyszłością medycyny i chirurgii, jest innowacyjną technologią, która otwiera nowe perspektywy w chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Oznacza to same korzyści dla pacjenta, dzięki robotowi CORI funkcje stawów zostają przywrócone na poziomie

wcześniej nieosiągalnym. Roboty w służbie zdrowia pojawiają się coraz częściej, trend ten będzie jeszcze bardziej widoczny, wzrost automatyzacji to naturalna kolej rzeczy. W przypadku robotów wykorzystywanych w medycynie nie mamy do czynienia z humanoidalną maszyną, a narzędziem, które stanowi przedłużenie rąk lekarza. Bo to wciąż lekarz jest najważniejszy podczas operacji.

CORI – właśnie taka trzecia ręka naszpikowana elektroniką, pozwala na wizualizację śródoperacyjną i planowanie z wykorzystaniem modelu przestrzennego operowanego stawu w połączeniu z inteligentnym narzędziem do obróbki kości podczas zabiegów implantacji endoprotez całkowitych i połowiczych stawu kolanowego. Operacje trwają krócej, są mniej inwazyjne, można je precyzyjniej zaplanować. Dzięki temu zmniejsza się liczba powikłań i zakażeń pooperacyjnych, a chorzy szybciej wracają do formy. CORI jest przeznaczony do endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Robot posiada nową technologię i może precyzyjnie opracować elementy endoprotezy.

Precyzyjniej, szybciej i taniej

— Prezentacja robota CORI, która odbyła się w Szpitalu Powiatowym w Iławie, to jeden z kierunków, w których szpital będzie się rozwijał. Chodzi o to, żeby rozwijać te kierunki w szpitalu, które już u nas funkcjonują. Chcemy powodować, aby jakość usługi medycznej wykonywanej w naszej placówce była na jak najwyższym poziomie, żeby było jak najmniej powikłań, aby pacjent był jak najbardziej zadowolony — mówi dyrektor placówki Jacek Zachariasz — Technika robotowa to jest przyszłość medycyny, ona będzie się rozwijała. Na dzień dzisiejszy jest to drogie, ale nadzieję daje fakt, że jeszcze rok temu finansowany był tylko jeden zabiegi w technice robotowej, dziś tych zabiegów jest już kilka. Wszystkim nam zależy, aby pacjent wychodził zadowolony, zdrowi i w pełni sił.

CORI na bloku operacyjnym

— Gdyby robot CORI pojawił się na moim oddziale, bylibyśmy w stanie dokładniej zaplanować zabieg i zmienić ewentualne ustawienia elementów w trakcie zabiegu operacyjnego, przed wykonaniem cięć. Zmniejszyło by to dolegliwości bólowe, przyspieszyło rehabilitację pacjenta, dla którego najważniejsza jest szansa na mniejszy ból pooperacyjny i świadomość, że rehabilitacja mogłaby przebiegać dużo szybciej niż przy tradycyjnej protezoplastyce. Dzięki robotowi CORI moglibyśmy zyskać pewność, że elementy protezy są usadowione prawidłowo, bez najmniejszych odchyleń, co zwiększa szansę na przeżycie tej protezy na kolejne lata — mówi lek. med. Maciej Góraj specjalista ortopedii i traumatologii w Szpitalu Powiatowym w Iławie.

Specjaliści od endoprotez

Oddział Chirurgi Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Iławie dzięki dynamicznemu rozwojowi i zaangażowaniu zespołu medycznego wdrożył nową innowacyjną procedurę endporotezy kciuka CMC, czyli konkretnie stawu nadgarstkowo-śródręcznego.— Najczęściej jest to pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawu CMC1 — jest to staw siodełkowy o bardzo dużym zakresie ruchu i głównie dzięki niemu możliwe jest wykonywanie chwytu pęsetowego między kciukiem a palcami II-V. Kciuk natomiast jest najważniejszym palcem ludzkiej ręki. Na rozwój choroby zwyrodnieniowej tego stawu nierzadko ma wpływ wykonywany w przeszłości zawód. Wśród naszych pacjentek są między innymi krawcowa, szwaczka czy na przykład pani zajmująca się ślusarstwem — mianowicie dorabia klucze do zamków. Wśród osób oczekujących na zabieg są np. położna czy drwal.— mówi dr Maciej Świniarski lider i pomysłodawca wprowadzenia nowej procedury. — Można zauważyć, że charakter pracy wykonywany w przeszłości determinuje rozwój artrozy CMC1. Inną przyczyną może być przebyte złamanie podstawy I kości śródręcza — jest ona jednak rzadsza. Warto dodać, że artroza CMC1 stanowi ok. 10 proc. wszystkich zmian zwyrodnieniowych występujących w stawach człowieka. W Polsce pierwszy tego typu zabieg został wykonany w 2019 r. w Klinice Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, miał on charakter szkoleniowy, a przeprowadził go francuski ortopeda dr Adil Trabelsi. Szacuje się, że problem będzie coraz częstszy z racji wydłużenia średniej wieku populacji, uprawiania coraz to nowych sportów ekstremalnych czy w reszcie z powodu używania smartfonów z dużym ekranem dotykowym.

Urazy, styl życia czy schorzenia wpływają na sprawność i komfort życia. Zespół Oddziału Chirurgi Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Iławie dokłada wszelkich starań, aby pacjent mógł jak najdłużej cieszyć się życiem i zdrowiem, w jak najlepszej formie. Czy to będzie oko robota, precyzja ludzkiej dłoni, czy połączenie wszystkich możliwości jakie daje nam współczesna nauka — ważne, aby w perspektywie była satysfakcja pacjenta.

Życie Powiatu Iławskiego – październik 2023

Napisz do nas


  Zapoznałem(am) się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie w formie telefonicznej i mailowej ofert, wizualizacji, informacji, materiałów, newsletterów.


  Zapoznałem(am) się z powyższą klauzulą informacyjną, Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Powiatowy Szpital im. Wl. Bieganskiego w Iławie

  Szybki kontakt

  Punkt Przyjęć

  tel. (89) 644 96 67

  Kancelaria Szpitala

  tel (89) 644 96 01

  Laboratorium Diagnostyczne

  tel (89) 644 97 04

  Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

  tel. (89)  333 17 37

  © 2023 Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Realizacja: virtualmedia.pl

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję

  Rejestracja
  tel. (89) 644 97 81


  Izba Przyjęć
  tel. (89) 644 96 67