Nasz Oddział Noworodkowy opiekuje się głównie dziećmi urodzonymi o czasie, jednak jesteśmy przygotowani również na sytuacje, w których stan noworodka po porodzie wymaga szczególnego postępowania.

  Do takich sytuacji należy poród skrajnego wcześniaka- prawidłowe i należycie staranne działanie w pierwszych godzinach życia ma wielkie znaczenie dla stanu zdrowia i dalszego rozwoju dziecka. Szczególnie ważne jest tutajzabezpieczenie komfortu termicznego pacjenta. W tym celu umieszcza się noworodka od razu po urodzeniu w specjalnym sterylnym polietylenowym kombinezonie, mającym na celu zapobieganie hipotermii, a następnie umieszcza w otwartym, ciepłym inkubatorze. Pacjent w dalszej kolejności podlega stymulacji dotykowej, wykonywane są oddechy rozprężające płuca i w zależności od aktywności oddechowej, zostaje zastosowane wsparcie nieinwazyjne, bądź wykonywana jest intubacja, czyli założenie specjalnej rurki do tchawicy, aby można było prowadzić oddech zastępczy manualnie – za pomocą worka samorozprężalnego, bądź w dalszej kolejności – respiratora. U dzieci z wczesnych ciąż, a więc u takich u których płuca nie osiągnęły jeszcze wystarczającej dojrzałości, dąży się aby w pierwszych minutach po urodzeniu podać dotchawiczo surfaktant – substancję, której niedobór u skrajnych wcześniaków jest przyczyną znacznej niewydolności oddechowej. Lek taki posiadają wyłącznie szpitale o wyższej referencyjności, gdzie przesyłane są takie dzieci tak szybko jak to tylko możliwe karetką N.

 

Na szczęście nasz Szpital, być może jako jedyny w Polsce jako Szpital Powiatowy z Oddziałem I stopnia referencyjności, posiada surfaktant w swojej apteczce Oddziałowej, dzięki czemu najmniejsi pacjenci nie muszą czekać z jego podażą wielu godzin. Po zabezpieczeniu oddechu dziecka wykonywane są dalsze procedury inwazyjne takie jak: założenie dojścia dożylnego za pomocą wenflonu, a jeśli jest możliwość także dostępu centralnego przez naczynia pępowinowe. Monitorowane są od pierwszych minut parametry życiowe takie jak: saturacja, akcja serca, ciśnienie tętnicze, glikemia, gazometria – zgodnie z tymi parametrami dostosowywany jest poziom stosowanego tlenu, podaż płynów dożylnych oraz odpowiednich leków. Sprawdzane są parametry infekcyjne, grupa krwi dziecka. Często z powodu wskazań medycznych włączana jest antybiotykoterapia zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, która ulega modyfikacji zgodnie z wynikiem wykonanego również posiewu krwi.

  Neonatolodzy w postępowaniu poporodowym dążą do tego, aby wszystkie te czynności zostały wykonane w czasie pierwszej „złotej godziny” po urodzeniu wcześniaka. Im szybciej dzięki wdrożonemu leczeniu zostanie ustabilizowany stan ogólny naszego pacjenta, tym bardziej zminimalizujemy ryzyko obecności i wielkości powikłań jakie towarzyszą porodom przedwczesnym i tym samym damy szansę na jak najlepszy rozwój w dalszych latach życia.

 

✍🏻 Artykuł opracowała specjalista neonatolog lek. med. Justyna Ordańska Koordynator Pododdziału Neonatologicznego naszego szpitala.

Napisz do nas


    Zapoznałem(am) się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie w formie telefonicznej i mailowej ofert, wizualizacji, informacji, materiałów, newsletterów.


    Zapoznałem(am) się z powyższą klauzulą informacyjną, Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Powiatowy Szpital im. Wl. Bieganskiego w Iławie

    Szybki kontakt

    Punkt Przyjęć

    tel. (89) 644 96 67

    Kancelaria Szpitala

    tel (89) 644 96 01

    Laboratorium Diagnostyczne

    tel (89) 644 97 04

    Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

    tel. (89)  333 17 37

    © 2023 Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Realizacja: virtualmedia.pl

    Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

    Administrator Danych
    Polityka Prywatności
    Akceptuję

    Rejestracja
    tel. (89) 644 97 81


    Izba Przyjęć
    tel. (89) 644 96 67