Praca z noworodkiem daje bardzo dużo satysfakcji. A możliwość działania dla rozwoju oddziału noworodkowego w Iławie może w przyszłości przynieść bardzo dobre efekty dla rozwoju neonatologii w tym regionie, która realizować będzie nasz zespół — zgodnie mówią lekarze z poddziału neonatologii Powiatowego Szpitala w Iławie.
 
— Czym zajmuje się Pododdział Neonatologii Powiatowego Szpitala w Iławie?
 
— Pododdział neonatologii obejmuje opieką każde nowonarodzone w jego strukturach dziecko. W podziale trójstopniowym jest to oddział I stopnia referencyjności, więc dedykowany noworodkom z ciąż donoszonych, czyli od 37. skończonego tygodnia ciąży. Warunkowo, jeśli dzieci z 35. i 36. skończonego tygodnia ciąży przyszłyby na świat w obrębie naszych struktur i wykazywałyby niezaburzony przebieg adaptacji pourodzeniowej, mogłyby również przebywać do ukończenia obserwacji w naszym Oddziale. W ramach naszej pracy jako neonatologów obserwujemy dzieci po urodzeniu m.in. pod kątem adaptacji oddechowej, techniki karmienia, przyrostów masy ciała oraz przebiegu żółtaczki. Dzieci z ciąż obciążonych, powikłanych obejmujemy diagnostyką zarówno pod kątem badań laboratoryjnych, jak i diagnostyką obrazową w postaci badań USG, które wykonujemy nowoczesnym sprzętem będącym w posiadaniu naszego oddziału. Standardowo pobyt każdego z naszych małych pacjentów trwa minimum dwie pełne doby. Po ich ukończeniu pobieramy tzw. bibułkę w kierunku badań przesiewowych szerokiego panelu chorób metabolicznych.
 
— Kto pracuje z tak małymi pacjentami i ich mamami?
 
— Lekarze z doświadczeniem zawodowym zdobywanym w oddziałach III stopnia referencyjności, także na OIOMie noworodka. Tacy, którzy posiadają umiejętności wykonywania USG struktur mózgu, płuc, jamy brzusznej oraz badania USG serca. Poza diagnostyką i leczeniem naszych małych pacjentów, staramy się również otoczyć opieką psychologiczną i wsparciem mamy naszych noworodków w tych trudnych dla nich pierwszych dniach po porodzie. Tu doskonale sprawdzają się nasze panie położne. Pomagają mamom w pielęgnacji dziecka, uczą techniki karmienia. Wykonują również obowiązkowe szczepienia wg kalendarza szczepień.
 
— Jakim sprzętem dysponują pododdział? Jak wielkie bezpieczeństwo zapewnia pacjentom, szczególnie tym, którzy dopiero przyszli na świat?
 
— Oddział zaopatrzony jest w sprzęt wysokiej jakości, używany również na OIOMach noworodków. Poza aparatami Neo-Puff używanymi do resuscytacji na salach porodowych, dysponujemy aparatami CPAP, które służą do wentylacji nieinwazyjnej dla noworodków z zaburzeniami oddychania. Posiadamy również dwa respiratory na wypadek urodzenia dzieci w ciężkim stanie ogólnym z niewydolnością oddechową. Oddział dedykowany jest dla noworodków donoszonych, lecz niejednokrotnie zdążały się porody nawet skrajnych wcześniaków. W takich przypadkach również jesteśmy w stanie otoczyć dzieci wykwalifikowaną opieką do czasu przyjazdu karetki N i przekazania do ośrodka wyższej referencyjności.
 
— Na co zwracać najbardziej baczną uwagę w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka?
 
— To, czego chcemy nauczyć mamy przed wypisem ze szpitala, to ocena regularności rytmu dobowego noworodka. Pierwsza doba życia dziecka jest okresem przejściowym, ale od drugiego dnia dziecko zaczyna się regularnie wybudzać na karmienia. Noworodka karmimy „na żądanie”, jednak wiemy, że minimalna ilość karmień na dobę wynosi 8. Jest to bardzo ważne nie tylko w kontekście przyrostów masowych, ale również żółtaczki, która u noworodków występuje fizjologicznie. Długie odstępy między kamieniami skutkują jej nadmiernym narastaniem. Regularność dotyczy również rytmu wypróżnień. Wszelkie odstępstwa od ustalonego wcześniej rytmu powinny budzić zastanowienie i powinny sugerować rodzicom potrzebę konsultacji z lekarzem rodzinnym.
 
— Mówi się, że dla przeżycia wcześniaka liczy się każde sto gramów. Co to dokładnie znaczy?
 
— Ocenę rokowania wcześniaka i ryzyko powikłań idących z wcześniejszego zakończenia ciąży neonatolodzy rozliczają bardziej skończonymi tygodniami ciąży. Ważny jest absolutnie każdy jeden dzień, dlatego ginekolodzy zawsze tak heroicznie walczą o przedłużenie czasu dziecka w brzuchu mamy. Decyzja o podejmowaniu resuscytacji bądź odstąpieniu przy skrajnych tygodniach ciąży jest bardzo często trudna do podjęcia i ważka, bo opiera się nie tylko na cyfrach, a bardziej na ocenie dojrzałości urodzonego już dziecka, tak więc nie da się dokładnie ustalić postępowania z rodzicami wcześniej. Tutaj mowa o dzieciach z 22-23. tygodnia ciąży. Odnośnie do starszych dzieci zawsze podejmujemy próbę resuscytacji. Te każde 100 g więcej, o które pani pyta, to ogólnie można przyjąć — dłuższy czas w brzuchu mamy, a więc jeśli mówimy o ciążach wysokiego ryzyka prowadzonych w oddziałach patologii ciąży, to czas, w którym ginekolodzy mogli np. podać kurs sterydoterapii, który przyspieszy rozwój płuc dziecka i sprawi, że po porodzie problemy oddechowe dziecka będą mniejsze. Także dłuższy czas w brzuchu, to dłuższe przebywanie w warunkach optymalnych do rozwoju układu nerwowego i narządów wewnętrznych. Na przeżycie wcześniaka wpływa również zdolność adaptacyjna układu krążenia do zmian, jakie fizjologicznie zachodzą po odpępnieniu w organizmie każdego noworodka. Po urodzeniu wcześniaka bardzo ważna jest sztandarowa „pierwsza godzina”. W tym czasie stabilizujemy dziecko oddechowo, krążeniowo, zapewniamy dojścia centralne do monitorowania i leczenia. Podajemy leki, np. surfaktant, którego niedobór w płucach wcześniaków stanowi główną przyczynę problemów oddechowych. W dalszej kolejności z naszych obserwacji wynika, że ważny jest pierwszy tydzień, w którym zachodzą liczne zmiany w organizmie dziecka i kiedy widzimy, w jaki sposób poszczególne układy podejmują swoją funkcję.
 
— Dlaczego warto wybrać poradnię i pododdział Powiatowego Szpitala w Iławie? Co oferuje?
 
— Nasz oddział i poradnię tworzą specjaliści neonatologii wywodzący się z oddziałów neonatologicznych najwyższego stopnia referencyjności, zajmujący się nie tylko noworodkami donoszonymi, ale również skrajnymi wcześniakami i dziećmi ciężko chorymi. Posiadamy doświadczenie zdobyte w pracy w oddziale, poradni neonatologicznej oraz karetce noworodkowej. Mamy umiejętność wykonywania USG przezciemiączkowego, jamy brzusznej i płuc oraz ECHO. Dzieci przyjmowane w naszej poradni pragniemy otoczyć kompleksową specjalistyczną opieką. Mamy nadzieję, że we współpracy z pediatrami iławskimi sprawimy, iż pacjenci rejonu iławskiego poczują się dobrze zaopiekowani.
 
— Dlaczego wybrała Pani swój zawód? Co sprawia, że kocha Pani to, co robi?
 
— Przede wszystkim praca z noworodkiem daje bardzo dużo satysfakcji.
Neonatologia jest dziedziną bardzo prężnie rozwijającą się i dającą możliwości rozwoju w wielu kierunkach zahaczających o inne dziedziny medycyny (np. radiologię lub anestezjologię). Możliwość działania dla rozwoju oddziału noworodkowego w Iławie może w przyszłości przynieść bardzo dobre efekty dla rozwoju neonatologii w tym regionie, która realizować będzie nasz zespół. Chciałabym w tym miejscu podziękować też w imieniu swoim i swoich kolegów dyrektorowi Jackowi Zachariaszowi za zaufanie oraz umożliwienie realizacji założonych celów. Muszę też zaznaczyć, że nie pełnię w oddziale funkcji zarządczej, jestem po prostu jednym z jego nowych pracowników. Jako zespół neonatologów, a prywatnie również dobrych znajomych, mamy okazję do wspólnej pracy w dziedzinie, w której się specjalizujemy i realizujemy. Z rzeczy wartych opisania jest też może fakt, że po śmierci ordynator Małgorzaty Szołuchy, mała grupa lekarzy zebrała się i zadbała o to, aby oddział nie uległ zamknięciu. Skoro podjęliśmy się zadania utrzymania pracy oddziału noworodkowego, zgodnie stwierdziliśmy, że jako ludzie młodzi, z głowami utkanymi marzeniami o chęci świadczenia opieki na najwyższym możliwym poziomie, zgodnie ze standardami neonatologicznymi — zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zorganizować dobry sprzęt oraz dzielić się z resztą zespołu naszą wiedzą i umiejętnościami. Obecnie udaje nam się tworzyć od podstaw poradnię neonatologiczną przy naszym oddziale. Jest to dla nas ogromna radość, że możemy realizować się zawodowo. Dzięki poradni będziemy mieli dodatkowe narzędzie podnoszące standard opieki nad dziećmi rejonu iławskiego. Oczywiście to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca z dyrekcją, która uważnie słucha naszych rad i podąża za naszymi wskazówkami. Mamy również inne plany i pomysły, ale jest jeszcze za wcześnie by o nich mówić — może przy okazji następnej rozmowy.
 
☝🏻Szpital w Iławie jest niezwykle otwarty i naprawdę warto w nim rodzić!
 
🎤Rozmawiała Magdalena-Maria Bukowiecka
🗞️ „Życie Powiatu Iławskiego” , marzec 2023
 
#szpitalIława #iława #szpitalpowiatowywiławie #powiatowyszpitalwiławie #poród

Napisz do nas


    Zapoznałem(am) się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie w formie telefonicznej i mailowej ofert, wizualizacji, informacji, materiałów, newsletterów.


    Zapoznałem(am) się z powyższą klauzulą informacyjną, Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Powiatowy Szpital im. Wl. Bieganskiego w Iławie

    Szybki kontakt

    Punkt Przyjęć

    tel. (89) 644 96 67

    Kancelaria Szpitala

    tel (89) 644 96 01

    Laboratorium Diagnostyczne

    tel (89) 644 97 04

    Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

    tel. (89)  333 17 37

    © 2023 Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Realizacja: virtualmedia.pl

    Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

    Administrator Danych
    Polityka Prywatności
    Akceptuję

    Rejestracja
    tel. (89) 644 97 81


    Izba Przyjęć
    tel. (89) 644 96 67