Listopad to międzynarodowy miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami prostaty i jąder pod hasłem: Movember. To czas, kiedy mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, aby zwrócić uwagę na ważność profilaktyki zdrowia męskiego. A my jako Szpital Powiatowy w Iławie przyłączamy się do tej szlachetnej inicjatywy!

Movember to międzynarodowa akcja społeczna, która powstała w 1999 roku w Australii i rozprzestrzeniła się na całym świecie. Nazwa „Movember” jest połączeniem słowa „moustache” (wąsy) i „November” (listopad), co symbolizuje ideę akcji – mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy i rozmawiają o męskim zdrowiu przez cały listopad. Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, w szczególności raka prostaty i jąder.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – w Polsce co roku diagnozowanych jest coraz więcej przypadków raka prostaty. Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Jest to również 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.

Rak jądra jest stosunkowo rzadkim nowotworem, ale cechuje się dość dobrym rokowaniem. Jednak kluczowym czynnikiem sukcesu w leczeniu jest czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.

Statystyki wyraźnie pokazują, że mówienie o tych tematach jest kluczowe. Kampania Movember stawia sobie za cel przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, próbując wytrącić tematy związanego z chorobami nowotworowymi jąder czy prostaty z codziennej rutyny.

W związku z tym, kampania Movember nie tylko mobilizuje mężczyzn do regularnych badań, ale także zwraca uwagę na to, jak ważne jest zadbanie o własne zdrowie i świadomość swojego ciała. Przybliża temat zdrowia męskiego w sposób luźny i zabawny, co sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.

Z tej okazji nasze laboratorium medyczne przygotowało specjalną promocyjną cenę na badania PSA, które są ważnym wskaźnikiem ryzyka wystąpienia raka prostaty. Teraz do końca listopada cena badania wynosi zaledwie 18 zł! To doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie.

Badania wykonywane są w Laboratorium Diagnostycznym Powiatowego Szpitala w Iławie, na podstawie próbki krwi 🩸 pobranej na czczo.

Należy pamietać, że bezpłatne badanie PSA jest dostępne w ramach rządowego programu Profilaktyka 40 PLUS  – szczegóły TUTAJ

Działając razem, możemy walczyć z męskimi nowotworami i pomóc wielu mężczyznom. Zachęcamy do profilaktyki, badajmy się regularnie, a nasz szpital jest gotów wspierać Was w trosce o zdrowie. 💙💪