Borelioza, czyli choroba przenoszona przez kleszcze , jest poważnym schorzeniem wywoływanym przez bakterie Borrelia burgdorferi. Choroba ta może mieć wiele różnych konsekwencji i objawów, które mogą wpływać na zdrowie pacjenta, zarówno na krótką, jak i długą metę. Oto kilka kluczowych konsekwencji boreliozy:
 
✅ Objawy wczesne:
 
Borelioza skórna: Wczesna faza boreliozy może objawiać się czerwonymi plamami na skórze, znanych jako rumień wędrujący. Plamy te mogą być ciepłe i bolesne. Jeśli borelioza nie zostanie wyleczona na tym etapie, bakterie mogą rozprzestrzeniać się w organizmie.
 
✅ Objawy w zaawansowanym stadium:
 
🔹 Objawy neurologiczne: Borelioza może wpływać na układ nerwowy, prowadząc do objawów takich jak bóle głowy, drżenia, parestezje (mrowienie) i problemy z pamięcią.
🔹 Objawy stawowe: Choroba ta może prowadzić do bólów stawów i zapalenia stawów, które przypominają objawy zapalenia stawów reumatoidalnego.
Objawy sercowe: Borelioza może wpływać na serce i prowadzić do objawów takich jak migotanie przedsionków i problemy z przewodnictwem elektrycznym serca.
 
✅ Konsekwencje długoterminowe:
 
Chroniczna borelioza: W niektórych przypadkach, jeśli borelioza nie zostanie wyleczona na wczesnym etapie, może prowadzić do stanu zwłaszcza, zwłaszcza w przypadku braku odpowiedniego leczenia. Osoby z przewlekłą boreliozą mogą doświadczać trudności w codziennym funkcjonowaniu, takie jak bóle stawów, problemy neurologiczne i zmęczenie.
 
Warto podkreślić, że odpowiednie wczesne leczenie boreliozy antybiotykami ma ogromne znaczenie w zapobieganiu poważnym konsekwencjom. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z Lekarzem Chorób Zakaźnych i wykonać odpowiednie badania , jeśli podejrzewasz zakażenie boreliozą, zwłaszcza po ukąszeniu przez kleszcza lub wystąpieniu charakterystycznego rumienia wędrującego. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą pomóc uniknąć poważnych długoterminowych problemów zdrowotnych.
 
☝🏻 Do diagnozowania boreliozy używane są testy na przeciwciała IgM (immunoglobuliny M) i IgG (immunoglobuliny G). Badania na przeciwciała IgM i IgG mają różne zastosowania i odnoszą się do różnych etapów infekcji boreliozą.
 
🔹 Badanie IgM na boreliozę:
 
Działanie: Badanie to jest używane do wykrycia przeciwciał IgM skierowanych przeciwko antygenom Borrelia burgdorferi w organizmie. Przeciwciała IgM są produkowane na wczesnym etapie zakażenia, zazwyczaj w ciągu 2-4 tygodni od ukąszenia przez zarażonego kleszcza.
 
Rola: Badanie IgM pomaga w diagnozowaniu boreliozy na początkowym etapie infekcji. Pozytywny wynik sugeruje obecność aktywnej infekcji boreliozą, ale może również wystąpić w przypadku innych chorób.
Różnica: Przeciwciała IgM zazwyczaj zanikają po kilku miesiącach od zakończenia leczenia boreliozą.
 
🔹 Badanie IgG na boreliozę:
 
Działanie: Badanie IgG ma na celu wykrycie przeciwciał IgG skierowanych przeciwko antygenom Borrelia burgdorferi. Przeciwciała IgG są produkowane na późniejszym etapie infekcji, zazwyczaj po kilku tygodniach od infekcji.
 
Rola: Badanie IgG jest używane do potwierdzenia przeszłego lub obecnego zakażenia boreliozą. Pozytywny wynik wskazuje, że organizm był narażony na boreliozę w przeszłości lub jest nadal zakażony.
Różnica: Przeciwciała IgG mogą pozostawać obecne w organizmie przez wiele lat po zakończeniu infekcji. W związku z tym, pozytywny wynik IgG niekoniecznie oznacza aktywną infekcję, ale potwierdza kontakt z patogenem.
 
Różnice między badaniami IgM a IgG są kluczowe w diagnostyce boreliozy. Pozytywny wynik IgM sugeruje aktywną infekcję, podczas gdy pozytywny wynik IgG wskazuje na przeszłe lub obecne zakażenie. W celu potwierdzenia diagnozy, lekarz może zlecić dodatkowe testy, takie jak Western blot, aby dokładniej określić obecność przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi.
 
📣Zapraszamy do skorzystania z promocji na kompleksowe badanie w kierunku boreliozy – PAKIET IgM + IgG w cenie 47,00 zł (-15%). 
 
Promocyjna akcja sprzedaży Pakietów prowadzona jest do końca września 2023 r. w Laboratorium Diagnostycznym Powiatowego Szpitala w Iławie które jest czynne:
 
Poniedziałek – Piątek 7:15 – 19:00
Sobota: 7:15 – 12:00
📞 Tel. 89 644 97 04

Napisz do nas


  Zapoznałem(am) się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie w formie telefonicznej i mailowej ofert, wizualizacji, informacji, materiałów, newsletterów.


  Zapoznałem(am) się z powyższą klauzulą informacyjną, Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Powiatowy Szpital im. Wl. Bieganskiego w Iławie

  Szybki kontakt

  Izba Przyjęć

  tel. (89) 644 96 67

  Kancelaria Szpitala

  tel (89) 644 96 01

  Laboratorium Diagnostyczne

  tel (89) 644 97 04

  Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

  tel. (89)  333 17 37

  © 2023 Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Realizacja: virtualmedia.pl

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję

  Rejestracja
  tel. (89) 644 97 81


  Izba Przyjęć
  tel. (89) 644 96 67