Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

O kilka słów nt. depresji, czemu jest groźna, jak ją rozpoznać i leczyć oraz jak pomagamy pacjentom w depresji w naszym szpitalu zapytaliśmy lek. med. Elenę Svetlichnaya – specjalistę psychiatrii, Koordynator Oddziału Psychiatrycznego naszego szpitala.

„Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym objawiającym się głównie obniżeniem nastroju, zmniejszeniem energii oraz aktywności, które często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba ta należy do głównych przyczyn niesprawności oraz niezdolności do pracy. Występuje ona ponad 350 mln ludzi na świecie i około 10% populacji w Polsce. Najczęściej obserwowana jest u osób w wieku 20-40 lat i dotyka dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyzn.

Bardzo ważne jest szybkie postawienie właściwej diagnozy, gdyż umożliwia to wdrożenie adekwatnej, dostosowanej do potrzeb pacjenta terapii. Rozpoznanie depresji stawia się na podstawie danych uzyskanych z wywiadu lekarskiego i badania klinicznego. Pacjenci często nie werbalizują pewnych dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest ustalenie faktycznej obecności przygnębienia, spadku aktywności, zainteresowania otoczeniem, zaburzeń snu, rytmów biologicznych. Istotnymi symptomami są także poczucie winy, niskiej samooceny i pesymistycznego patrzenia w przyszłość.

Można powiedzieć, że nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną. Osoby w niej pogrążone, nieotrzymujące pomocy przez dłuższy czas mogą rozwinąć myśli rezygnacyjne, zachowania autodestrukcyjne (samookaleczenia), a w efekcie nawet podejmować próby samobójcze, które w ponad 46% przypadków kończą się tragicznie.

Leczenie depresji zależy od postaci choroby i nasilenia objawów. Metody wykorzystywane w leczeniu zaburzeń nastroju to zwłaszcza:

farmakoterapia;

psychoterapia;

praca własna (np. aktywność fizyczna, zdrowa dieta, relaksacja);

pomoc najbliższych.

W przypadku depresji o postaci łagodnej i umiarkowanej zalecane jest stosowanie psychoterapii, natomiast w postaci ciężkiej oprócz psychoterapii, niezbędna jest farmakoterapia.

Depresja może być trafnie rozpoznawana i leczona przez lekarzy POZ, natomiast w sytuacjach trudności terapeutycznych, gdy objawy depresyjne są mocno nasilone, występują myśli/tendencje samobójcze, objawy psychotyczne oraz w przypadku podejrzenia choroby dwubiegunowej wskazane jest leczenie szpitalne.

Nasz szpital dysponuje oddziałem dziennym, gdzie leczymy łagodniejsze postacie depresji oraz oddziałem całodobowym, w którym zaczynamy od diagnozowania przyczyny i rodzaju depresji.

Po postawieniu rozpoznania stosujemy indywidualną farmakoterapię w połączeniu z oddziaływaniami psychoterapeutycznymi. W naszym szpitalu dużym atutem jest stałe monitorowanie stanu chorego, dostęp do wielu specjalistów, różne formy terapii (indywidualna oraz grupowa), zajęcia dodatkowe o walorach terapeutycznych, odpowiednia psychoedukacja.

Taki kompleksowy model leczenia daje wielu pacjentom poczucie bezpieczeństwa. Część z nich sygnalizuje ulgę, mając świadomość, że ktoś się wreszcie nimi zajął. Po zakończeniu leczenia szpitalnego pacjenci korzystają z opieki Poradni Zdrowia Psychicznego naszego szpitala.

Trzeba wiedzieć, że nie ma nic „stygmatyzującego” w dbaniu o własne zdrowie, a udanie się do szpitala psychiatrycznego należy potraktować jako wyraz dojrzałości i odpowiedzialności.”

lek. med. Elena Svetlichnaya – Koordynator Oddziału Psychiatrycznego Powiatowego Szpitala w Iławie